Β’ Τοπικό 1ος Όμιλος

Μεγάλος νικητής ο Ενιππέας στο ντέρμπι με τον Αστέρα Βλοχού!

Στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής της Β1 ΕΠΣΚ ο Ενιππέας φιλοξένησε στο γήπεδο της Ιτέας τον Αστέρα Βλοχού.Η ομάδα του Κώστα Τζιφούλη κέρδισε με σκορ 2-1 και πήρε μεγάλη βαθμολογική ανάσα.

Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και ευτύχησαν να ανοίξουν το σκόρ,έπειτα από πλάγια εκτέλεση φάουλ του Ακρίβου στο 8′ που κατέληξε στα δίχτυα του Παπαβασιλείου.Ο Αστέρας μετά το γκολ,πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού και προσπάθησε να δημιουργήσει ευκαιρίες με τους Καλογιάννη και Τοροσιάν να μην βρίσκουν δίχτυα με τις προσπάθειές τους.Στο 25′ ο Αστέρας κέρδισε φάουλ σε απειλητική θέση.Ο Πιπιρίγκας ανέλαβε την εκτέλεση και έπειτα από ωραία κεφαλιά του Καλόγηρου Μάκη ο Αστέρας ισοφάρισε σε 1-1.Στο 30′ ο Μαλάι επιχείρησε σουτ έξω απο την μεγάλη περιοχή,το οποίο εξουδετερώθηκε δύσκολα από τον Ατόσογλου.Ο Ενιππέας ισορρόπησε το παιχνίδι και είχε την μεγάλη ευκαιρία με τον Παππά να κάνει γυριστό σουτ απο το ύψος του πέναλτι στο 40′.Στην επανάληψη η ομάδα της Ιτέας είχε την υπεροχή από τα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και στο 60′ ,έπειτα από αδράνεια της άμυνας του Αστέρα,η μπάλα έφτασε στον Παππά,ο οποίος με όμορφο σουτ έκανε το 2-1 για τον Ενιππέα.Στην συνέχεια ο Αστέρα έκλεισε στο μισό τον Ενιππέα και προσπάθησε να δημιουργήσει ευκαρίες.Στο 75 ο Καλογιάννης βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση για γκόλ αλλά αστόχησε.Στο 80′ πάλι ο Καλογιάννης δεν έπιασε όπως θα ήθελε την κεφαλιά,με την μπάλα να καταλήγει ελάχιστα αουτ.Στο 88′ ο Γαλάνης επιχείρησε μακρινό σούτ, το οποίο μπλόκαρε ο Ατόσογλου με δεύτερη προσπάθεια.Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι παρά την πίεση του Αστέρα και παρέμεινε το 2-1. Αγωνίστηκαν οι :

Ενιππέας (Τζιφούλης) : Ατόσογλου,Μουτσάνας,Μπλουγουράς,Τζιφούλης,Κοτσίλης(Ανδιανόπουλος 85′),Νταντάλιας,Βελίου,Ζώνας,Ακρίβος,Ζούρτος(Παπαβαίτσης 90′),Παππάς.

Αστήρ Βλοχού(Νασιούλης): Παπαβασιλείου,Κατσάρας,Καραγγέλης,Καλόγηρος Θ,Γαλάνης,Σαββάλας,Πιπιρίγκας,Καλόγηρος Μ,Τοροσιάν,Μαλάι(Μούτσα 70′),Καλογιάννης.

Την επόμενη αγωνιστική ο Ενιππέας ταξιδεύει στο Μασχολούρι,προκειμένου να αντιμετωπίσει τον ΠΑΣ Σοφάδων.Ο Αστήρ Βλοχού υπόδέχεται στο γήπεδο του Βλοχού τον Α.Ο Άρνης.